Polish Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Irish Italian Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Russian Slovak Slovenian Spanish Swedish Turkish Ukrainian Welsh

03 I 2022 - KALENDARZ NAJWAŻNIEJSZYCH IMPREZ W GDYNI 2022

Jak co roku w Gdyni bardzo wiele się dzieje przez całe 365 dni. Niestety pandemia koronawirusa wymusiła znaczne ograniczenia w organizacji imprez sportowych czy kulturalnych. Jesteśmy jednak dobrej myśli, że uda się w roku 2022 przeprowadzić w pełni chociaż część z zaplanowanych wydarzeń. 

KOMPLETNY KALENDARZ ZAPPANOWANYCH IMPREZ na 2022 znajduje się na stronie miasta Gdyni - KLIKNIJ NA LOGO PONIŻEJ.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SKĄD W GDYNI WZIĘŁY SIĘ TROJEBUSY?

Ciekawy artykuł o historii transportu publicznego "na szelkach" - TUTAJ

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

CO WARTO ZOBACZYĆ PODCZAS CYKLICZNEGO PROJEKTU "ARKA GDYNIA CUP"?

Miasto Gdynia posiada wiele walorów turystycznych oraz poznawczych, z których można skorzystać zarówno podczas gorącego lata i turnieju ARKA GDYNIA SUMMER CUP, jak również podczas zimowej edycji turnieju, która odbywa się zawsze w styczniu każdego roku w Hali Widowiskowej GDYNIA ARENA. Poniżej najciekawsze miejsca, które polecamy zobaczyć podczas AGC, zarówno zawodnikom, trenerom i sympatykom drużyn uczestniczących w turnieju, jak również przybyłym do Gdyni na ten turniej kibicom z innych krajów Europy.

Poniżej zaproszenie do ciekawych miejsc! ZAPRASZAMY!

 

 

1/ GDYNIA ARENA - Hala Sportowo Widowiskowa  - tam od 2010 roku rozgrywamy turniej ARKA GDYNIA CUP, wstęp na turniej dla widzów jest bezpłatny.

ADRES: Gdynia, ul. Kazimierza Górskiego 8, 2,5 km od Hotelu MERCURE*** Gdynia

2/ HOTEL MERCURE*** Gdynia - od 2010 roku zawsze tam są zakwaterowane drużyny podczas zimowych edycji turnieju. ADRES: Gdynia Centrum, ul. Armii Krajowej 22, 100 metrów od plaży i Bulwaru Nadmorskiego, 40 metrów od Teatru Muzycznego, 50 metrów od wejścia na Kamienną Górę i punkt widokowy na Morze Bałtyckie. W hotelu zazwyczaj przebywają gwiazdy polskiej kinematografii podczas corocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

3/ STADION MIEJSKI GDYNIA, Główny stadion klubu "ARKA" Gdynia, arena dla 15 139 widzów, posiadająca kategorię UEFA 3 STAR. Tutaj w ciągu poprzednich 4 lat rozgrywano m.in. mecze Polska - Anglia U-18, Polska - Portugalia U-21. Na gdyńskim stadionie trenowała przed meczem z Polską jesienią 2012 roku reprezentacja Urugwaju z Luisem Suarez'em i Edinsonem Cavani'm na czele. Podczas turnieju Mistrzostw Europy UEFA EURO 2012 na gdyńskim stadionie swoją bazę miała reprezentacja Irlandii, której trenerem był słynny Włoch Giovanni Trapattoni.

W czerwcu 2017 roku na gdyńskim obiekcie odbędą się oficjalne mecze Mistrzostw Europy UEFA EURO UNDER 21, POLAND 2017.

ADRES: Gdynia Redlowo, ul. Olimpijska 5. 3,3 km od Hotelu MERCURE*** Gdynia, 0,6 km od hali GDYNIA ARENA

4/ Restauracja klubu "ARKA" Gdynia "OLIMPIJSKA 5". Tutaj wszyscy zawodnicy i trenerzy drużyn, które uczestniczą w turnieju AGC korzystają z gościnności właścicieli lokalu i jedzą smaczne i zdrowe obiady. W restauracji znajduje się ponadto galeria historycznych zdjęć i plakatów meczowych klubu "ARKA" Gdynia z lat 1947 - 2015. Restauracja znajduje się pod trybuną fanatyków "Arki" Gdynia, .

ADRES: Gdynia Redłowo, ul. Olimpijska 5, wejście od ul. Stryjskiej, pod trybuną "GÓRKA" na Stadionie Miejskim. 0,8 km od hali GDYNIA ARENA, 3,5 km od Hotelu MERCURE*** Gdynia

5/ Centrum Nauki "EXPERYMENT". Nowoczesny ośrodek edukacyjny dla rodziców, dzieci i młodzieży. W Centrum Nauki EXPERYMENT stanowiska są zaprojektowane w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki. Centrum jest niecodzienną pracownią doświadczalną dla małych i dużych odkrywców – amatorów, w którym w sposób namacalny mogą oni na własną rękę przeprowadzić eksperymenty, poznając prawa zachodzące w przyrodzie, choćby sprawdzić się w symulatorze... trzęsienia ziemi.

ADRES: Gdynia Redlowo, Aleja Zwycięstwa 96. tel.: 58 698 21 37, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Rezerwacji oraz zakupu biletów drużyny oraz kibice dokonują samodzielnie, za pośrednictwem strony internetowej tej placówki. EXPERYMENT znajduje się 0,3 km od Hali Gdynia Arena, 2,8 km od Hotelu MERCURE*** Gdynia.

6/ GDYNIA INFOBOX - Interaktywne Centrum Obserwacji Zmian, Gdynia Centrum, ul. Świętojańska 30, (100 metrów od Hotelu)

ADRES: InfoBox- Tel./Fax: 58 523 97 69, E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

OTWARTE: piątek, godz. 10.00 - 19.00, sobota, godz. 11.00 - 18.00, niedziela godz. 10.00 - 18.00, wstęp dla wszystkich osób jest bezpłatny.

Infobox posiada wielką makietę miasta Gdyni oraz punkt widokowy i księgarnię ze wspaniałymi albumami o Gdyni w kilku językach oraz wiele pamiątek Gdyni. Kawiarnia Infobox-u - CHWILA zaprasza na przepyszne śniadania w stylu francuskim a restauracja MOMENT, zaprasza z kolei na lunch, kolacje oraz muzykę, którą z winylowych płyt można puszczać z gramofonu osobiście! Kawiarnia i restauracja są czynne w weekendy od 8.30 do północy a w niedzielę do 20.00.

7/ RIVIERA - największe w północnej Polsce centrum handlowe. Riviera to 250 sklepów i 7 mini placów zabaw dla małych dzieci, to także miejsce spotkań w restauracjach, barach oraz zlokalizowanym wewnątrz centrum i futurystycznie wykończonym kinie HELIOS. Centrum zlokalizowane jest w bezpośrednim sąsiedztwie hali GDYNIA ARENA, co z pewnością kibicom dopingującym młodych piłkarzy ułatwi... zakupy. Centrum jest czynne w piątki i soboty w godz. 10.00 - 22.00 oraz w niedziele w godz. 10.00 - 20.00

ADRES: Gdynia, ul. Kazimierza Górskiego 2. Centrum znajduje się 0,2 km od hali GDYNIA ARENA oraz 2,2 km od Hotelu MERCURE*** Gdynia.

8/ AKWARIUM GDYŃSKIE - Oceanarium Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Akwarium Gdyńskie to niezwykłe miejsce w centrum miasta. Można tam zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej czy północy naszego kontynentu. Wstęp dla wszystkich zawodników oraz 2 trenerów z każdej ekipy, uczestniczącej w turnieju jest bezpłatny. Kibice oraz pozostałe zainteresowane osoby zaopatrują się w bilety osobiście w kasie Akwarium. Placówka jest czynna codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10.00 - 17.00, wejście oraz zakup biletów do godz. 16.30. Tel.+48 587 326 601, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

ADRES: Gdynia Centrum, Aleja Jana Pawła II 1. Akwarium znajduje się 0,9 km od Hotelu MERCURE*** Gdynia, około 5 minut spacerem w kierunku morza.

9/ KAMIENNA GÓRA - Punkt widokowy i park spacerowy. Jedno z najbardziej ukochanych przez Gdynian miejsc na mapie miasta. To w parku na Kamiennej Górze podczas wiosny i lata pary młode zaraz po, lub tuż przed uroczystościami weselnymi najchętniej wykonują ślubne sesje zdjęciowe. Także z Kamiennej Góry rozpościera się w pogodne dni o każdej porze roku piękny widok na morze i Półwysep Helski oraz portową część miasta. W chwili obecnej trwa budowa kolejki turystycznej, a tymczasem zapraszamy na spacer schodami do tego urokliwego miejsca. Położona na 52 metrze nad poziomem morza Kamienna Góra graniczy niemal bezpośrednio z... bulwarem nadmorskim! Skutek to polodowcowy, który ukształtował to morenowe wzgórze, nadając mu taki piękny i szczególny charakter. Kamienna Góra to także oprócz Orłowa najbardziej luksusowa dzielnica Gdyni, w której zamieszkują znani polscy artyści i biznesmeni. Tamże ponadto zlokalizowana jest ekskluzywna restauracja "Panorama" z pięknymi widokami na morze. Wejdźcie na Kamienną Górę i podziwiajcie okolice z kilku punktów widokowych. Początek schodów do wejścia na szczyt znajduje się 50 metrów od drzwi głównych Hotelu MERCURE*** Gdynia.

10/ BULWAR NADMORSKI a także MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ - Zanim wejdziecie Państwo na 1,5 kilometrowy bulwar i pospacerujecie w kierunku plaży w Redłowie, warto wejść do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, na samym jego początku. Usytuowanie tej placówki zachęca do odwiedzin i obejrzenia zarówno ekspozycji, która znajduje się w gmachu Muzeum, jak i jego plenerowej ekspozycji, odgrodzonej niewielkim płotem od... plaży. Zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej dla wszystkich zawodników i 2 trenerów z drużyny gratis, natomiast kibice i pozostałe osoby zainteresowane nabywają bilety indywidualnie. Po zakończeniu zwiedzania można wypić kawę czy herbatę w nowej restauracji, mieszczącej się na ostatnim piętrze muzeum, oczywiście z pięknym widokiem na plażę i morze.

Po tych estetycznych i edukacyjnych doświadczeniach warto udać się na spacer na Bulwar Nadmorski, jedno z najbardziej ulubionych przez Gdynian i turystów miejsc relaksu na świeżym powietrzu. Zimą warto zabrać ze sobą karmę dla ptaków lub rozdrobniony chleb lub jego okruchy, by dokarmić ptactwo, które zimę spędza właśnie nad polskim morzem. Jeżeli traficie Państwo na zimowy sztorm na Zatoce Gdańskiej, zimno przeszywa do skóry ale widoki są niespotykane!

ADRES: Muzeum Marynarki Wojennej, Gdynia Centrum, ul. Zawiszy Czarnego 1B, tel. 58 620-13-81; WEJŚCIE NA POCZĄTKU BULWARU NADMORSKIEGO w godz. 10.00 - 16.30. Muzeum jest oddalone 100 metrów od Hotelu MERCURE*** Gdynia - wejście główne na plażę miejską.

Komu brakuje spacerów i jodu w powietrzu, którego z kolei zimą nad morzem nie brakuje wcale, to zapraszamy do przechadzek wzdłuż Skweru Kościuszki w kierunku Akwarium Gdyńskiego, podziwiając po drodze zacumowane okręty, kutry i żaglowce, by następnie odwiedzić gdyńską marinę i zakończyć spacer w jednej w trzech marynistycznych knajpek przy gdyńskiej plaży, posilając się tamże choćby gorącą herbatą z pomarańczami.

Chętne osoby zapraszamy także na długi spacer, lub treking brzegiem morza od głównej plaży w centrum aż na orłowski klif, jego molo i urokliwą o każdej porze roku Promenadę Królowej Marysieńki. Tamże można także skorzystać z oferty restauracji "Tawerna Orłowska" oraz romantycznej wręcz i pachnącej historią oraz świeżymi wypiekami kawiarenki, zlokalizowanej w domu sławnego polskiego prozaika i dramaturga Stefana Żeromskiego. Do Orłowa na molo można także udać się samochodem lub komunikacją miejską, parkując auto na końcu ul. Orłowskiej lub wysiadając na przystanku ZKM "Orłowska". Molo w Gdyni Orłowie znajduje się 5.5 km od Hotelu Mercure*** Gdynia.

 

WARTO BYĆ W GDYNI!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

02 V 2017 - PUCHAR POLSKI dla ARKI GDYNIA!

Arka to nieodłączna część miasta, to organ tętniący życiem, bez względu na jego wzloty i upadki. Tym razem doświadczyliśmy wielkich chwil, triumfując na Stadionie Narodowym w Warszawie w rozgrywkach piłkarskiego Pucharu Polski w sezonie 2016/2017. Zdobywcy bramek - gdynianin RAFAŁ SIEMASZKO i Gruzin w barwach Arki - LUKA ZARANDIA wraz z całym zespołem Żółto-niebieskich, przysporzyli miastu dumy i radości.

Kilka tygodni później, także w Warszawie ale na Stadionie Wojska Polskiego gdynianie pokonali LEGIĘ Warszawa, zdobywając kolejne trofeum w roku 2017 - Superpuchar Polski!

02 V 2017 - FINAŁ Pucharu Polski 2016/2017, Stadion Narodowy w Warszawie.

Zwycięstwo! ARKA Gdynia - LECH Poznań 2:1

SKRÓT MECZU - TUTAJ

 

07 VII 2017 - Mecz o Superpuchar Polski 2017 - Stadion Wojska Polskiego w Warszawie

ARKA Gdynia - LEGIA Warszawa 1:1, rzuty karne: 4:3

RELACJA - TUTAJ

SKRÓT MECZU - TUTAJ

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11 XI 2014 - PARADA NIEPODLEGŁOŚCI 2014!

Gdynia to piękna nadmorska miejscowość, która jako miasto nie ma nawet 100 lat! Ale za to najnowsza jej historia, która prawa miejskie datowane są na dzień 10 lutego 1926 roku, niemal równa się w czasie z odzyskaniem po 123 lat niewoli przez Polskę niepodległości. Gdynia corocznie obchodzi z wielkim pietyzmem i niemal euforycznie rocznicę 11 listopada 1918 roku. W bieżącym roku po raz pierwszy w historii tak licznie i w sposób zorganizowany najmłodsi piłkarze, ich rodzice oraz trenerzy pracujący w S.I "ARKA" Gdynia uczestniczyli w tym patriotycznym polskim święcie. 11 listopada to dla wszystkich Polaków jeden z najważniejszych dni w roku, równie ważnych jak choćby "Independence Day w U.S.A", gdy wszyscy z radością wychodzą na ulice miast i celebrują przywiązanie do barw narodowych i historii swojego kraju. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć jak Gdynianie oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Inicjatywa "ARKA" Gdynia uczcili ten dzień w roku 2014.

  

nasza FOTOGALERIA obok na fanpage'u - KLIKNIJ NA LOGO

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

14 IX 2014 - 20 września 2014 r. V EUROPEJSKI DZIEŃ TROLEJBUSOWY W GDYNI

Już po raz piąty, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będziemy obchodzić Europejski Dzień Trolejbusowy w Gdyni. Na wszystkich uczestników czeka wiele atrakcji, które przybliżą trolejbus jako przyjazny środowisku środek transportu. 20 września 2014 r. na Skwerze Kościuszki w Gdyni dwa specjalnie przygotowane trolejbusy będą czekały na odwiedziny. Galeria zdjęć wewnątrz pojazdów, gry i zabawy dla dzieci, mnóstwo ciekawostek i informacji, poczęstunek - to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji. Najmłodsi goście poprzez twórczą zabawę dowiedzą się dlaczego warto jeździć trolejbusami oraz jak postępować proekologicznie. Ponadto uczestnicy imprezy będą mogli poznać nie tylko wszystkie trasy trolejbusowe, ale przy okazji dowiedzieć się jakie zabytki i miejsca turystyczne są z nimi związane. Stanowi to doskonałą okazję do odkrycia kolejnych, pięknych zakątków Gdyni.

Promocja trolejbusów ma na celu umacnianie ekologicznego wizerunku oraz budowanie przyszłości systemów transportu miejskiego. Organizatorzy zapraszają do wspólnej zabawy od godziny 10:00 do 16:00. Dodatkowo, w ramach Europejskiego Dnia Trolejbusowego, w dniu 18 września uczniowie szkół podstawowych nr 10 i 31 wybiorą się na wycieczkę rowerową do zajezdni trolejbusowej Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Gdyni, aby zapoznac się z funkcjonowaniem i specyfiką gdyńskich trolejbusów.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7 VIII 2014 - 15 - 18 VIII - ŚWIATOWY ZLOT ŻAGLOWCÓW W GDYNI!

W 2014 roku minęła 40. rocznica pierwszej gdyńskiej Operacji Żagiel. Z tej okazji Gdynia zorganizowała zlot żaglowców. Impreza pod nazwą Operacja Żagle Gdyni odbyła się w dniach 15-18 sierpnia 2014 roku.

Rankiem, 21 sierpnia 1972 roku, 24 minuty po godzinie 8., „Dar Pomorza" na wysokości duńskiego przylądka Skagen przekroczył linię mety regat Operacji Żagiel '1972. Na pokładzie rozległ się wielki krzyk radości, a komendant Kazimierz Jurkiewicz uśmiechnął się po raz pierwszy od pięciu dni. Zaledwie 5 minut później na mecie zameldował się niemiecki bark „Gorch Fock", ale to „Darowi Pomorza" przypadły w udziale najwyższe laury - zwycięzca bierze wszystko! Biała fregata wzięła udział w Operacji Żagiel jako pierwsza jednostka z kraju, w którym panował ustrój socjalistyczny i w debiucie odniosła błyskotliwe zwycięstwo. Dzięki temu Gdynia - macierzysty port żaglowca - uzyskała prawo do organizacji zlotu w ramach kolejnej Operacji Żagiel - dwa lata później. 40. rocznicę tego wydarzenia można uczcić tylko w jeden sposób - ponownie zapraszając żeglarski świat do Gdyni! Dwa największe żaglowce świata, pierwsza wizyta żaglowca z Portugalii w Polsce i liczna flota jednostek, które brały udział w historycznej Operacji Żagiel w 1974 roku - to tylko kilka z atrakcji zlotu żaglowców Operacja Żagle Gdyni' 2014.

 

SZCZEGÓŁY, MAPA, LISTA OKRĘTÓW T U T A J

Operacja Żagle Gdyni - KLIKNIJ na podsumowanie imprezy

źródło - gdynia.pl, własne

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

03 VI 2014 - GDYNIA MIASTEM 25-LECIA WOLNEJ POLSKI!

Które miasto po pierwszych wolnych wyborach w powojennej Polsce 4 czerwca  1989 roku przeszło największą metamorfozę i gdzie żyje się najlepiej? Według internautów głosujących w plebiscycie programu „Świat się kręci" TVP1 i Onet.pl  - W GDYNI! Zwycięstwo Gdyni ogłoszone zostało 2 czerwca 2014r.
To fantastyczny sukces miasta i jego mieszkańców.  Konkurencja była duża. Do finałowej walki o tytuł stanęły jeszcze Wrocław i Rzeszów, które wraz z naszym miastem dostały największą liczbę głosów w pierwszym etapie plebiscytu. Sukces zawdzięczamy ogromnej mobilizacji - aktualnych  i byłych mieszkańców, a także osób, które znają Gdynię  z wizyt  podczas wakacji, czy służbowych delegacji, z telewizji, lektury prasy czy internetu. To oni wspólnie zadecydowali, że Gdynia zdobyła tytuł Miasta 25-lecia wolności Polski, bo najlepiej wykorzystała ten czas dla rozwoju i budowania wysokiej jakości życia. 
"Takie dni jak dzisiaj to powód szczególnej radości, bo dzisiaj patrzymy na Gdyni z perspektywy całego kraju. Gdynia jest miastem szczególnym, niezwykłym, w którym obywatele pokochali swoje miasto, zintegrowali się wokół swojego miasta. Kiedy szukają bardziej tego, co łączy Gdynia - Miastem 25 lecia wolności Polski!, fot. materiały prasoweniż dzieli, to bardzo cieszy" - powiedział obecny w studiu telewizyjnym podczas ogłoszenia wyników plebiscytu  prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. 
"Przy okazji takich jubileuszy powinniśmy pokazywać jak wiele się w naszym kraju zmieniło, jak zmieniła się rzeczywistość w najbliższym otoczeniu i jak bardzo zmieniło się myślenie o poczuciu wspólnotowości w takich miejscach jak polskie miasta, jak potrafimy być z nich dumni. Polskie miasta zmieniły się zarówno w wymiarze infrastrukturalnym, twardym, technicznym, powstały drogi, mosty, stadiony, ale też zmieniło się myślenie ludzi o miejscu w którym żyją - to wielki sukces 25 lat" - dodał prezydent.

Zobacz także → program "Świat się kręci" na tvp.vod

ŹRÓDŁO - www.gdynia.pl

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

01 III 2014 - RED BULL AIR RACE - START MISTRZOSTW ŚWIATA - W LIPCU ZAWODY W GDYNI!

Po miesiącach przygotowań Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race 2014 już po raz siódmy zagościły na niebie nad Zatoką Perską, otwierając tegoroczne zmagania dla 12 najlepszych pilotów na świecie. 28 lutego i 1 marca w Abu Dhabi odbył się pierwszy z ośmiu tegorocznych przystanków najszybszej serii wyścigowej w świecie sportów motorowych. W piątek (28 lutego) i sobotę (1 marca) po trzyletniej przerwie nastąpił długo wyczekiwany powrót Mistrzostw Świata Red Bull Air Race. Inauguracja tegorocznych zmagań odbył się w Abu Dhabi na oczach tysięcy widzów zebranych nad Zatoką Perską. Aktualny mistrz Paul Bonhomme z Wielkiej Brytanii, stoczył podniebną walkę o obronę tytułu z 11 najlepszymi pilotami świata, specjalizującymi się w dużych prędkościach i niskich lotach. Tegoroczna rywalizacja zapowiada się bardzo interesująco. Po trzyletniej przerwie Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race powracają na nieboskłon silniejsze i większe niż kiedykolwiek. Sezon 2014 zostanie zorganizowany na największą dotychczas skalę. Odbędzie się, aż osiem przystanków w siedmiu krajach na trzech kontynentach. Po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Red Bull Air Race odwiedzi Chorwację, Malezję, Polskę, Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone i Chiny. Zapowiada się naprawdę zacięta rywalizacja - po raz pierwszy w historii wszyscy piloci będą latać z ujednoliconymi silnikami i śmigłami. Zmiany zapewniają równe szanse dla wszystkich i kładą nacisk na umiejętności lotnicze, a nie moc silnika.

****
MISTRZOSTWA ŚWIATA RED BULL AIR RACE
Mistrzostwa Świata Red Bull Air Race, w których startują najlepsi piloci świata, to zawody będące najczystszą postacią sportów motorowych, łączące prędkość, precyzję i umiejętności. Wykorzystując najszybsze, lekkie samoloty wyścigowe, piloci pokonują powietrzny tor nisko nad ziemią, manewrując pomiędzy napełnionymi powietrzem 25-metrowymi pylonami. W porównaniu z ostatnim wyścigiem, który miał miejsce trzy lata temu, wprowadzono kilka zmian w kwestii zasad i bezpieczeństwa, jednak jedna rzecz się nie zmieniła: Red Bull Air Race to najbardziej emocjonujące powietrzne zawody w świecie sportów motorowych!

KALENDARZ WYŚCIGÓW RED BULL AIR RACE 2014
1. Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie 28 lutego / 1 marca
2. Rovinj, Chorwacja 12/13 kwietnia
3. Kuala Lumpur/Putrajaya, Malezja 17 / 18 maja
4. Gdynia, Polska 26 / 27 lipca
5. Ascot, Wielka Brytania 16 / 17 sierpnia
6. Dallas/Fort Worth, USA 6 / 7 września
7. Las Vegas, USA 11 / 12 października
8. Chiny 1 / 2 listopada

Więcej informacji na www.redbullairrace.com

Materiały zdjęciowe, tekstowe oraz video dostępne są pod adresem: www.redbullairracenewsroom.com

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

03 X 2013 - NOWY SEZON TEATRU MUZYCZNEGO

6 września zadebiutowała nowa duża scena TEATRU MUZYCZNEGO im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Oprócz przepięknego gmachu i otwarcia po wielkiej moderniazcji największej muzycznej sceny teatralnej w Polsce, to wystawiane tam spektakle czynią zeń miejsce niezwykłe. Zachęcamy zawodników naszego klubu wraz z rodzinami do częstego odwiedzania tego kultowego w Gdyni i na całym Pomorzu miejsca. Naszej starszej młodzieży polecamy epopeję Stanisława Reymonta "Chłopi", która z wielkim rozmachem została zaprezentowana jako musical na deskach gdyńskiego teatru. Młodszym polecamy "Shrek'a" a spragnionym śmiechu po same pachy, polecamy "SPAMALOT'a, czyli Monty Python i Święty Graal"! Warto tam być!

Repertuar znajduje się TUTAJ.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------

05 IX 2013 - CENTRUM NAUKI "EXPERYMENT" OTWARTE!

Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni to interaktywna wystawa, której główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę. To miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy – nie tylko u najmłodszych. W sobotę 7 września 2013 roku odbyło się wielkie otwarcie nowej, 7 razy większej siedziby EXPERYMENTU!  W weekend 7 i 8 września świętowano zakończenie rozbudowy – wstęp do Centrum był w tych dniach bezpłatny. EXPERYMENT ukazał się zwiedzającym w nowoczesnej odsłonie – znajdziecie w nim aktualnie mnóstwo interaktywnych stanowisk zapraszających do twórczego eksperymentowania i odkrywania naukowych ciekawostek.

Zapraszamy więc młodych zawodników oraz Wasze rodziny do odwiedzenia tego atrakcyjnego miejsca na mapie naszego miasta! I to przez cały rok!

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

30 VIII 2013 - WĘDRÓWKA PO WYBRZEŻACH BAŁTYKU

Stacja PLANETE Plus prezentuje w swojej ramówce cykl filmów, które przybliżają widzom życie na wybrzeżach Bałtyku. W każdym z pięciu godzinnych odcinków dowiadujemy się o faunie i florze ale przede wszystkim o historii, tradycjach i teraźniejszym życiu mieszkańców państw, które posiadają dostęp do Morza Bałtyckiego i ich wielu niezwykłych pasjach. Polecamy te pozycje, bowiem są one nasycone bardzo dobrze merytorycznie przygotowaną treścią oraz opatrzone dosłownie fantastycznie zrealizowanymi ujęciami kamer. Filmy są przedstawione bardzo barwnie i przystępnie w swoim przekazie, zachęcając tym samym do odwiedzenia w przyszłości prezentowanych miejsc na żywo. Produkcja francusko-niemiecka dobrze opowiada o fiordach Niemiec, Danii, kolorowych zakątkach Szwecji, niewiarygodnie pięknych krainach Finlandii, Łotwie, Litwie oraz oczywiście o polskim Wybrzeżu. Dwa sezony serialu "Wędrówka po wybrzeżach Bałtyku" stwarzają niezwykłą okazję do przyjrzenia się naszemu morzu z lotu ptaka. Olśniewające zdjęcia realizowane z pokładu śmigłowca, przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu HD, to niewątpliwie największy atut tego cyklu. Filmy co prawda nie mówią o Gdyni, ale warto obejrzeć wszystkie odcinki by docenić w jak pięknej części Europy mieszkamy.Zainteresowanych odsyłam do strony PLANETE PLUS i dowiedzenia się o terminach emisji filmów.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15 VIII 2013 - INFOBOX - AKTYWNE OKO NA PRZESTRZEŃ GDYNI

 08 czerwca br. zostało otwarte centrum informacji o naszym mieście zwane Obserwatorium Zmian Gdyni - o jej inwestycjach, planach na przyszłość ale także o aktualnie dziejących się sprawach, ważnych dla każdego mieszkańca. Zlokalizowany w samym sercu Gdyni u zbiegu ulic 10 lutego oraz Świętojańskiej INFOBOX to kompendium wiedzy na temat kultury, innowacji - to także miejsce spotkań miłośników naszego miasta, turystów oraz głodnych wiedzy na temat Gdyni. Zapraszamy do odwiedzania strony www INFOBOXU, bowiem to chyba najlepsza strona w mieście, na której można w jednym miejscu uzyskać informacje na temat aktualnych eventów, paneli dyskusyjnych, wydarzeń naukowych i kulturalnych a także sportowych oraz historycznych. Ponadto warto odwiedzać Infobox by napić się dobrej kawy, zaspokoić głód w restauracji CHWILA MOMENT lub po prostu nabyć pamiątki Gdyni a nawet... zjeść śniadanie na czystej i pachnącej trawie. Nie zapomnijcie obejrzeć super wielkiej makiety Gdyni - ekspozycja na parterze!  

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

01 VIII 2013 - ZAPRASZAMY NA WYCIECZKĘ PO GDYNI ZABYTKOWYMI TROLEJBUSAMI!

Pomimo wielu wydarzeń, które podobnie jak w wielu innych polskich miastach każdego lata odbywają się w Gdyni, jedno nas wyróżnia szczególnie - TROLEJBUSY! Oprócz Tychów i Lublina, to właśnie tylko w Gdyni pasażerów przewożą "pojazdy na szelki", jak nazywa się je żartobliwie. ZKM Gdynia w każdą niedzielę oraz święta zaprasza na wycieczkę najstarszymi takimi pojazdami, które poruszają się sezonową linią nr 326 na trasie Grabówek SKM - Orłowo Klif. Kto chce zobaczyć jak wygląda jeden z trzech zabytkowych pojazdów i poczuć jak to było ponad 30 lat temu, niech włączy wizję i dźwięk w komputerze i kliknie na YOUTUBE. Więcej na temat trasy, która dorosłych zachęca do wspomnień a młodzież do odwiedzenia najciekawszych miejsc w Gdyni, znajduje się na stronie ZKM.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19 VII 2013 - ZAPRASZAMY NA LIPCOWE IMPREZY!

W bieżącym miesiącu dzieje się wiele. Za nami Heineken Open'er Festival oraz Ladies Jazz Festival. Ale lipiec to miesiąc, podczas którego dzieje się w Gdyni po prostu morze ciekawych imprez. Zapraszamy na festiwal kultur świata GLOBALTICA. Warto wybrać się do gdyńskich Kolibek, by choć odrobinę posmakować klimatu innych kontynentów i to na polskim wybrzeżu. Trwa Volvo Gdynia Sailing Days. Wszelkie informacje na temat zawodów oraz imprez towarzyszących znajdują się na oficjalnej stronie zawodów http://www.gdyniasailingdays.org/pl/ Strona niniejsza w sposób piękny opisuje nasze miasto, więc pozwolimy sobie na cytat o Gdyni: "Las masztów, rej i want, nieskazitelna biel kadłubów przeglądających się w spokojnej, intensywnie niebieskiej tafli wody, dobiegający co kilka kroków gwar rozmów w najróżniejszych językach spod każdej szerokości geograficznej i tłumy odwiedzających – przyciągniętych nieprzeciętnym pięknem żaglowców. Tak wygląda Gdynia podczas zlotów największych żaglowców świata, które już cztery razy w historii gościły w Gdyni. Jest zatem jednym z niewielu miast, które tak często honorowano tym przywilejem w ponad pięćdziesięcioletniej historii regat.
Gdynia w pełni zasługuje na miano żeglarskiej stolicy Polski. Rokrocznie sezon obfituje w imprezy rangi mistrzostw świata czy Europy w żeglarskich klasach olimpijskich. Swoje miejsce w Gdyni mają także zawody o mniejszej być może randze i zasięgu, jednakże dla ich uczestników posiadające wagę największą. Mowa o regatach dla najmłodszych adeptów żeglarskiego rzemiosła – juniorów i kadetów. Ich pełna pasji walka z żywiołem i przeciwnikami na pokładzie malutkich łódek z błękitnymi żaglami łopoczącymi na wietrze to kwintesencja witalności, a dla obserwatora pouczająca lekcja pokonywania przeciwności w codziennym życiu.
Bazę dla wszelkich imprez żeglarskich stanowi gdyńska Marina – największa i najnowocześniejsza w Polsce. Jej niewątpliwym atutem jest położenie w samym centrum miasta, czemu zawdzięcza swoją wyjątkową atmosferę. Marina od wczesnej wiosny do późnej jesieni przepełniona jest różnorodnymi jachtami – od tych najbardziej okazałych i luksusowych po zupełnie małe, aczkolwiek urokliwe i dostojne. Wokół gdyńskiej Mariny mają swoje siedziby liczne kluby żeglarskie, już od najmłodszych lat kształcące przyszłych mistrzów. Kilkuletnie dzieci szybko poznają tajniki żeglarskiej praktyki, najpierw na malutkich optymistach, stopniowo zamieniając je na większe jednostki – jak wywodzący się stąd Maciej Grabowski – dziś zaliczany do grona najlepszych żeglarzy świata. Do tych zaś, którzy miłość do żagli odkryli nieco później, kluby żeglarskie kierują szeroką ofertę kursów i rejsów czarterowych. Nigdy bowiem nie jest za późno, by poczuć zew morza.
Ozdobą gdyńskiego portu jest Dar Pomorza – żaglowiec o szlachetnej linii, którego pokład był szkołą życia dla pokoleń marynarzy. Pełniąca obecnie rolę statku-muzeum „Biała Fregata” już od ponad stu lat zachwyca swoim pięknem.
Ponadto, Gdynia jest portem macierzystym dla pozostających w ciągłej służbie dużych żaglowców – Daru Młodzieży, Pogorii, Iskry i Zawiszy Czarnego - szkolących głównie kolejne roczniki uczniów renomowanych gdyńskich uczelni wyższych o profilu morskim. Podczas tych nielicznych dni w roku, gdy ich szlaki krzyżują się w gdyńskim Basenie Prezydenta, widok ich wysokich masztów na tle stalowych portowych dźwigów to wspaniałe estetyczne przeżycie.
Gdynia to jedno z niewielu dużych miast, w których port położony jest w bezpośredniej bliskości centrum. Ten iście symbiotyczny związek najtrafniej oddaje reprezentacyjne Nabrzeże Południowe - jedna z głównych arterii i bijące serce miasta. Nadbrzeżne kawiarnie, puby i tawerny są zawsze pełne i gwarne, nawet gdy wokół hula sztorm.
Jednakże Gdynia to również nowoczesne i piękne ćwierćmilionowe miasto zatopione w zieleni. Miasto ludzi otwartych, życzliwych, dynamicznych i dumnych ze swojego pochodzenia. Tutaj wieją pomyślne wiatry – nie tylko dla żeglarzy – ale również dla mieszkańców, przedsiębiorców, biznesu. Wiatry inspirujące do podejmowania najodważniejszych wyzwań. I Gdynia te wyzwania podejmuje, realizując szereg ambitnych inwestycji infrastrukturalnych, komunikacyjnych czy też kulturalnych.
Nierozerwalny związek Gdyni z morzem podkreśla nawet architektura miasta, w której dominuje, wywodzący się z międzywojnia, styl zwany modernizmem gdyńskim. Budynki-statki z charakterystycznymi nadbudówkami, oknami w kształcie bulajów, masztami, czy zaokrągleniami spotkać można prawie na każdym rogu. Dzisiejsi architekci również podejmują tą swoistą grę z odbiorcą poprzez umieszczanie w swoich pracach licznych detali nawiązujących do morskiego charakteru miasta.
Morze to żywioł, który z jednej strony pociąga, z drugiej przeraża - od wieków jednak niezmiennie fascynuje. Morze zbliża ludzi i rozszerza horyzonty. Aby się o tym przekonać najlepiej po prostu przyjechać do Gdyni. "
 

  GDYNIA - MIASTO Z MORZA I MARZEŃ

To nie jest hasło pozbawione sensu i realizmu. Jako społeczność związana z klubem sportowym ARKA Gdynia, z MIASTEM, w którym żyjemy, uczymy się i pracujemy, z ludźmi kochającymi zapach morskich fal oraz zapatrzonymi w jego rozwój, tworzymy nowy dział na naszej stronie. Niniejsza zakładka będzie posiadać charakter głównie edukacyjny, by każdy kto kliknie na słowo GDYNIA, mógł się dowiedzieć o jej najważniejszych rysach historii, najciekawszych miejscach i wydarzeniach. Dowie się także o tym... jak spełniać w Gdyni swoje marzenia!

ZAPRASZAMY GOŚCI DO GDYNI!

 

                                                              Redakcja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liczba odwiedzin: 1260080
Sportowe szkolenie dzieci i mlodziezy w SI Arka, wspolfinansowane jest przez gmine Gdynia.
© SI ARKA GDYNIA 2012