Uśmiech, przyjaźń, zabawa, rywalizacja to tylko niektóre ze słów które kojarzą się z międzynarodowym projektem PYDOS, w którym biorą udział gdyńscy młodzi sportowcy.
W dniach 8-11 listopada odbyło się w Karlskronie w Szwecji drugie spotkanie dotyczące prewencji przedwczesnej rezygnacji młodych sportowców ze sportu. W projekcie wzięły udział dzieci z trzech miast partnerskich: Polski (Gdynia), Szwecji (Karlskrona) oraz Litwy (Kłajpeda). Podczas pobytu w Skandynawii zawodnicy gdyńskich klubów mogli zmierzyć się ze swoimi rówieśnikami z Europy. Dwoma kluczowymi dyscyplinami wybranymi do projektu zostały piłka nożna oraz tenis stołowy.
Organizatorzy zadbali o szereg sportowych, różnorodnych atrakcji. Swoje siły można było sprawdzić podczas gry w badmintona na licznych boiskach w Telenor Arenie w Karlskronie, ale także na miejscowej kręgielni podczas gry w bowling. Młodzi zawodnicy pod okiem szwedzkich ratowników uczyli się także asekuracji oraz pierwszej pomocy na miejskiej pływali. W sali gimnastycznej rozegrane zostały także zawody tripleball w trzech konkurencjach: piłka ręczna, piłka nożna halowa oraz unihokej. Rywalizacja odbywała się pomiędzy mieszkańcami miasta a gośćmi projektu. Wyróżnione drużyny miały okazje zmierzyć się z ich trenerami. Młodzież mimo wielu sportowych aktywności znalazła czas na zwiedzenie miasta i miejscowego Muzeum Marynarki z wieloma atrakcjami, takimi jak symulatory czy tunel podwodny pod wodami Bałtyku Wspaniałą okazja do nauki języka angielskiego były warsztaty zarówno dla trenerów, jak i zawodników prowadzone przez miejscową organizację SISU zajmującą się edukacją w sporcie. Główny nacisk został | położony na kreatywność oraz komunikację werbalną. Projekt przyniósł wiele uśmiechu, emocji, pozytywnych wspomnień oraz nowych przyjaźni. Ze strony naszego klubu w Projekcie uczestniczy 4 chłopców, Błażej Białej, Jakub Pobłocki, Mateusz Czaja oraz Jakub Pieper. W lipcowym evencie na Litwie obecni byli także Damian Gębiś i Maciek Ambrosiewicz. Chłopcy są bardzo zadowoleni z udziału w projekcie, bowiem nie tylko mają okazję do poznania nowych ludzi, szkolenia komunikacji w obcych językach, lecz przede wszystkim do udziału w świetnych warsztatach, które wskazują na społeczne, psychologiczne i organizacyjne warunki, zmierzające do tego, by młodzież w uprawianiu sportu wytrwała jak najdłużej. Nie można zapomnieć także o świetnych obiektach sportowych, zajęciach treningowych i odnowie biologicznej, którą zafundowali gościom z Polski i Litwy szwedzcy gospodarze. Znakomity hotel, świetne wyżywienie oraz atrakcyjna podróż promem przez morze – to wszystko składa się na obraz uśmiechniętej młodzieży, wracającej ze szwedzkiej wyprawy. |