Polish Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Irish Italian Latvian Lithuanian Norwegian Portuguese Russian Slovak Slovenian Spanish Swedish Turkish Ukrainian Welsh

ARTYKUŁ: "Dlaczego lepiej trenować na powietrzu niż w hali sportowej"

Przeczytaj: T U T A J

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W trosce o zdrowie naszych piłkarzy w rozwinięciu kilka słów o użytkowaniu obuwia

w zależności od nawierzchni a także o odzieży termoaktywnej

 

W zależności od nawierzchni wybieramy obuwie:

  • But nr 1 nawierzchnia sztuczna, naturalna trawa
  • But nr 2 tylko naturalna trawa wysokiej jakości
  • But nr 3 nawierzchnia sztuczna, śnieg, krótka, sucha trawa naturalna
  • But nr 4 tylko naturalna trawa wysokiej jakości


Zdjęcia to tylko przykłady obuwia (podobne mają inne firmy) pokazujące charakterystyczne rodzaje kołków proste i okrągłe, które przy złym doborze mogą mieć negatywny wpływ na aparat ruchu zawodnika (stawy, kości, więzadła, mięśnie) a tym samym kontuzje.


Prosimy aby przy doborze obuwia mieć na uwadze to, iż 90% zajęć odbywa się na sztucznej trawie. Ewentualny zakup obuwia powinien odbyć się zgodnie z jego przeznaczeniem a nie kolorem, czy nowością modelu. Zdrowie naszych zawodników jest dla nas najważniejsze, a często prawidłowo dobrany but jest trwalszy i tańszy od "kolorowych"

 

BIELIZNA TERMOAKTYWNA:

Bielizna termoaktywna - bielizna produkowana ze specjalnie projektowanych dzianin syntetycznych, które posiadają zdolność sprawnego odprowadzania potu i pary wodnej ze skóry pozostawiając ją suchą, nawet przy intensywnym wysiłku fizycznym. Bielizna taka szczególnie ważną rolę spełnia podczas trudnych warunków atmosferycznych - silny wiatr, obfite opady deszczu, śnieg, mróz.

Zasada działania

Bielizna termoaktywna odprowadza efektywnie wilgoć z powierzchni skóry dzięki trzem jej cechom:

  • ma rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną (jest na zewnątrz lekko "włochata")
  • jest elastyczna, dzięki czemu dobrze przywiera do powierzchni skóry
  • jest "ażurowa", dzięki czemu wchłania wilgoć w wolniejszym tempie niż jest ona odparowywana z jej powierzchni.

Siłą napędową odparowywania z jej powierzchni wilgoci jest różnica temperatury ciała ludzkiego i otoczenia, skąd wywodzi się jej nazwa.

Fragment bielizny aktywnej w powiększeniu.

Dzięki temu, że bielizna ta szybciej odparowuje wilgoć niż ją absorbuje, sama pozostaje sucha i zarazem zapewnia suchość samej skóry, dzięki czemu przy skórze utrzymywana jest cienka warstwa ogrzanego przez ciało powietrza, co daje łącznie wrażenie komfortu cieplnego.

Rodzaje i stosowane tkaniny

Bieliznę termoaktywną dzieli się zwykle pod kątem tego jaki zapewnia ona komfort cieplny, gdyby zastosować ją bez pozostałych warstw ubraniowych. Zwykle czym większy komfort, tym jest ona grubsza i jednocześnie tym gorzej odprowadza wilgoć:

  • bielizna cienka - nie zapewnia sama prawie żadnego komfortu cieplnego, za to najlepiej odprowadza wilgoć - zalecana jest do intensywnego wysiłku fizycznego
  • bielizna średnia - zapewnia umiarkowany komfort i jednocześnie umiarkowanie dobrze odprowadza wilgoć
  • bielizna gruba - zapewnia dość duży komfort cieplny, ale słabo odprowadza wilgoć, dlatego stosuje się ją w sytuacjach wymagających pozostawania długo w nieruchomej pozycji - szyje się z niej np. specjalistyczne, wysokogórskie, jednoczęściowe piżamy.

Oprócz tego niektóre rodzaje bielizny termoaktywnej zapewniają też, pewną minimalną ochronę od wiatru oraz ochronę antybakteryjną.

Do najczęściej stosowanych tkanin w bieliźnie termoaktywnej zalicza się:

  • rhovylon i rhovyl'as
  • coolmax
  • thermolite
  • różne rodzaje "bieliźnianego" polartecu i podobnych tkanin np. PowerDry, polarsoft stretch itp.
  • naturalna wełna z merynosów (z owiec rasy merynos)
  • i wiele innych.

Niektóre rodzaje tkanin stosowane do bielizny termoaktywnej wywołują u części osób uczulenia. Ze względu na ażurową i "włochatą" ich strukturę, niektórzy ludzie mają przy ich noszeniu problemy z obtarciami wrażliwych części ciała. Ryzyko obtarć i uczuleń obniża prawidłowy sposób uszycia tej bielizny, tak aby unikać szwów i zgrubień w miejscach szczególnie wrażliwych (krocze, pachy, pięty). Najdroższe rodzaje tego rodzaju bielizny są produkowane w technologii bezszwowej.

Zastosowania

Bielizna ta jest zwykle stosowana jako najbliższa ciału warstwa ubraniowa w połączeniu z bluzami wykonanymi z dzianin ociepleniowych typu polartec, zapewniających odpowiednią izolację cieplną od otoczenia oraz kurtkami wykonanymi z membran półprzepuszczalnych w rodzaju Gore-Texu, zapewniającymi z kolei ochronę od wiatru i deszczu. Zdarza się, że po cięższym treningu sportowym bielizna termoaktywna pozostaje sucha, a jednocześnie pozostałe dwie warstwy robią się wilgotne od nie do końca usuniętego potu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liczba odwiedzin: 1288284
Sportowe szkolenie dzieci i mlodziezy w SI Arka, wspolfinansowane jest przez gmine Gdynia.
© SI ARKA GDYNIA 2012